Sparčiai besikeičiant ES pastatų energinio efektyvumo direktyvoms, atitinkamai neišvengiamai keičiasi ir LR statybų reglamentas. Dideliais mastais „dygstant“ naujos kartos namams, jau greitai visai užmiršime, ką reiškia natūralus pastatų vėdinimas. Dar 2018 – 2020 metų laikotarpiu galiojusį reikalavimą, kad naujos statybos pastatai privalo atitikti A+ klasę, netrukus pakeis naujas. Nuo 2021-ųjų metų visi statomi objektai privalės atitikti A++ klasės pastatų energinio efektyvumo direktyvas.
Kodėl A++ klasės pastatai ir natūralus vėdinimas nesuderinami?
A++ – tai vadinamieji naujos kartos pastatai, kurie yra labai sandarūs ir jų energijos sunaudojimas beveik nulinis. Siekiant tai užtikrinti, oras nebegali cirkuliuoti per langus ir sienas, todėl mechaninio vėdinimo sistemos įrengimas privalomas. Natūraliai vėdinimas vyksta per langus, orlaides ar mikrocirkuliacijos angas. Tačiau tai, deja, niekaip nesuderinama su A+ ir A++ klasei keliamais reikalavimais.
Skaičiuojama, kad maždaug 150 kv.m. namui vėdinti, esant plastikiniams langams, turi būti paliekami mažiausiai 2 milimetrų plyšiai visame lango perimetre. Tai reiškia, jog žiemą į namą patenka šaltas oras, kuriam sušildyti turi būti naudojamas papildomas energijos kiekis. O tai per visus metus, priklausomai nuo oro apykaitos (standartiškai 0,5-1 karto/h), šilumos nuostoliai dėl vėdinimo sudaro ~40 kWh/m2. Be to, trijų valandų patalpų vėdinimo efektas prarandamas praėjus vos pusei valandos.
Kas yra mechaninės vėdinimo sistemos?
Kalbant apie A+ / A++ klasės namų sandarumą, mechaninės vėdinimo sistemos įrengimas yra tiesiog būtinas. Tokiu būdu grynas oras iš lauko tiekiamas, o iš patalpų šalinamas ventiliatorių pagalba. Mechaninės vėdinimo sistemos, priklausomai nuo lauko temperatūros, paduodamą į patalpas orą gali pašildyti arba atvėsinti iki reikiamos temperatūros. O panaudotą orą į lauką pašalina oro ištraukimo sistema.
Pašalinamo oro kiekis skaičiuojamas atsižvelgiant į patalpų paskirtį: virtuvė, vonia – 40-60 m3/h, sandėliukas, tualetas – 20-30 m3/h. O paduodamo šviežio oro kiekis gyvenamosiose patalpose turi siekti ne mažiau 30 m3/h vienam žmogui.
Vėdinimo sistemos projektavimas– labai svarbus momentas ir renovuojamiems senos statybos namams ir pastatams. Tikriausiai teko girdėti, jog su daugelio daugiabučių modernizavimu atsirado nemažai pelėsio, drėgmės ir „stovinčio oro“ problemų. Taip yra todėl, jog modernizuojant senos statybos pastatus, užsandarinamos natūralaus vėdinimo angos, sumontuojami nauji sandarūs langai. Tačiau nebūna atliktas vėdinimo sistemos projektavimas ir įrengimas.
Čirta – vėdinimo, bei kondicionavimo sistemų įrengimo profesionalai.
Kreipkitės į mus jeigu jums reikia konsultacijos ar darbų atlikimo!
Sekite mus Facebook: Rekuperacinių vėdinimo sistemų montavimas, konsultavimas ir pardavimas
1 thought on “Vėdinimo sistemos įrengimas. Kokiems namams ir kodėl jos reikalingos?”